+ Den første julestemningen

Den første julestemningen er kommet til Røros, og pyntingen til Jul på Røros 2020 er godt igang. Røros Speidergruppe har hengt opp flettet girlander i ekte granbar og lys over Kjerkgata. Dette er en oppgave som speidergruppa har hatt i mange år. Hele sentrum skal være ekstra pyntet de siste ukene før jul i år.

Snart er også Bergmannsgata pyntet, og det store juletreet skal tennes lørdag 28. november. Jul på Røros skal løfte den magiske julestemningen man finner i den gamle trehusbebyggelsen og verdensarven Røros. God julestemning får man også av å høre lyden av dombjeller og lukten av juletre.

Visit Røros har gått fra det tradisjonelle Julemarked Røros over fire dager til nostalgisk julestemning hele desember. Den lune atmosfæren og de gode juleopplevelsene venter uansett hvilken ukedag det måtte være.

Snart er Bergmannsgata også klar for Jul på Røros. Foto: Tove Østby


Foto: Tove Østby

Over 1,3 milliardar kroner til idretten og frivillige organisasjonar

Pressemelding fra Regjeringen

I dag betalar Lotteri- og stiftelsestilsynet ut pengar til resterande søknadar i andre runde av regjeringas kompensasjonsordning for betydelige inntektsbortfall for idretten og frivillige organisasjoner. Utbetalingane gjeld arrangement som fann stad før 31. august.

– Eg veit at desse pengane kjem godt med mange stader. Vi har heldigvis veldig mange menneske i dette landet som er engasjerte i idrett eller i frivillig sektor, men på grunn av pandemien har det dessverre vore mindre aktivitet og mindre inntekter enn vanleg. Det er viktig for regjeringa å legge til rette for at det også i framtida skal finnast eit lokalt idrettslag eller ein frivillig organisasjon å engasjere seg i, seier kultur- og likestillingsminister Abid Q. Raja.

Etter at koronakrisa inntraff har sektoren tilsaman fått utbetalt over 1,3 milliardar kroner frå denne kompensasjonsordninga.

I første søknadsrunde blei det utbetalt 270 millionar kroner.

I denne andre runden er det samla beløpet på 1,05 milliardar kroner og kompensasjon en omfattar 25 615 ulike arrangement og aktivitetar.

– Vi er glade for at vi raskt og effektivt har sikra utbetaling til dei mange organisasjonane i landet vårt som opplever bortfall av inntekter på grunn av covid-19-pandemien. Vi ønskjer med dette å bidra til å oppretthalde den aktiviteten som let seg gjennomføre, seier kultur- og likestillingsministeren.

Det er Lotteri- og stiftelsestilsynet som forvaltar ordninga for Kulturdepartementet og du kan lese meir om ordningane her: https://lottstift.no/nokkeltal-krisepakke-2/

Ordninga held fram for perioden frå 12. mars til 31. desember med søknadsfrist 15. januar 2021. Du kan lese meir om denne ordninga her: https://lottstift.no/krisepakke-3-for-frivilligheita/

+ Flyruta normaliseres

Det er nå bekreftet at sammenkoblingen av flyruta Røros-Oslo-Ørland opphører, og Røros – Oslo blir igjen operert som selvstendig rute. Normaliseringen skjer fra 22. november. Dette vil blant annet innebære nattparkert fly på Røros natt til tirsdag, onsdag, torsdag og fredag.

-Dette er en gladmelding en torsdags morgen. Dette er noe vi fra lokalt hold har vært opptatt av å få på plass i lang tid, og dette er svært positivt for regularliteten på flyruta, sier ordfører Isak V. Busch.

+ Vokser innen kosmetikk

Beauty Eiendom AS kjøper Thorsen Biovital AS og overtakelsen skjer i løpet av 2020.  Selger er Bård Bergsjø, som har eid Thorsen Biovital i 42 år. Han avslutter på topp, med et overskudd på oppunder 6  millioner kroner og omsetning på over 40 millioner kroner i 2020. Thorsen Biovital AS er Norges største fotterapeut- og fotpleiegrossist. I tillegg leverer firmaet hudpleieprodukter og beautyprodukter til klinikker og salonger i hele Norge. Blant kundene er fotterapeuter, hud- og spa-terapeuter og frisører. Pandemi og stenging av virksomheter førte til redusert omsetning i år, men ledelsen sier dette trolig vil ha mindre og si for fremtidig drift. 

– På noen områder gir det oss et bredere tilbud, og dettte åpner også vei inn i noen nye markeder. Oppkjøpet koster en del, men vi har forventninger om at det skal gi mye mer på sikt. Dette er med å legge til rette for videre vekst og utvikling, sier styreleder Frode Røste til Rørosnytt.

Dette er det andre oppkjøpet selskapet gjennomfører på nokså kort tid. Tidligere er Tone Lise Akademiet as tatt inn i virksomheten. 

Styreleder Frode Røste sier oppkjøpet er  en nyttig tilvekst til konsernet som nå slår seg sammen under en paraply på kosmetikksiden.

– Her vil det samlet jobbe over 60 mennesker og omsetningen vil for kosmetikk siden utgjøre over 150 mnok. Konsernet omsetter samlet i 2020 for over 500 mnok og syselsetter over 200 mennesker, sier Røste.

+ Tilskudd til Miljøfyrtårnsertifisering

Matråd får tilskudd fra Røros kommune til Miljøfyrtårnsertifisering. Matråd har fått innvilget et tilskudd på kr 5000,-.

I tilskuddsbrevet skriver kommunen at de ønsker å gratulere og takke for at Matråd har bestemt seg for dette. Bedriften er med å bidra til at vi når FNs bærekraftsmål.

Matråd at de er en kompetansebedrift innen næringsmiddel og vann. Deres visjon er å bidra til god matkvalitet gjennom analyse og rådgiving. Matråd har fire årsverk, og er lokalisert i Havsjøveien næringspark. Her har bedriften et akkreditert laboratorium hvor de utfører en rekke analyser på drikkevann, mat, og miljøprøver.