Åpenbart hva som må gjøres

En ringvirknings analyse laget av Opinion viser tydelig hva Rørosmartnan og Julemarkedet må jobbe med. Arrangementene har et voksent publikum både i antall og alder. Interessen må opp blant nye generasjoner. I aldersgruppen 60+ kjenner 82% av de spurte til Rørosmartnan. I aldersgruppen 15 – 29 er det 82% som ikke kjenner til Rørosmartnan.

Opinions kartlegging viser at arrangementene til sammen førte med seg omsetning på 120 millioner kroner. Frafall av denne omsetningen ville få enorme konsekvenser.

Øverste sjef for begge arrangementene Lillian Sandnes er klar på at Rørosregionen trenger arrangementene også i fremtiden. Skal det være mulig, må nye generasjoner strømme til. Hun har strategien klar for å få nye generasjoner inn i martnasfolden.

Opinion har utført en ringvirkningsanalyse av flere arrangementer i Røros. I tallene som har kommet fra, er det få overraskelser. Lillian Sandnes sier informasjonen som er brakt på borde gjennom undersøkelsen er svært nyttige.

Lillian Sandnes intervjuet av Tore Østby

Band og basse i sommerferien

Sommer-Røros, Kulturenheten i Røros kommune har denne uken et helt nytt og gratis tilbud for barn og unge som vil lære seg å spille i band i sommerferien. Spill i band er et en ukes band-kurs som er basert på Røros kulturskole sitt Rett i band-tilbud. Dette er et sommerkurs for barn som er født i 2017 eller eldre. I friminuttene spiller de trøndersporten basse. 

Lærerne er Lester Goodwine og Rune Aalberg Alstad. Kurset har tre band som elevene spiller i noen timer om dagen denne uken. 

Rune Aalberg Alstad forteller at de først og fremst har lagt opp uken som artig. Punkt én er at når man har vært der en uke så skal man tenke at dette var artig å være med på. Det er målet. De to første dagene lærte elevene å spille litt grunnleggende trommer, gitar, ukulele og piano. Det er også mikrofon til de som har lyst til å synge. Samspillet er i fokus. Det er ikke enkeltprestasjonene, men å kjenne på det at man skaper noe sammen. Det kan være låter som finnes fra før, men også å lage noe selv. 

Utekonsert

Etter at elevene er blitt kjent med instrumentene ble de delt inn i band. På fredag er det planer om en uformell fremføring på trappen utenfor kulturskolen. 

– De kan komme de som vil og oppleve det. Jeg tror det kan bli ganske fint å ha det ute. Det er tak over inngangspartiet så om det skulle bli noen dråper så går det bra det også, sier lærer Rune Aalberg Alstad. 

Den sosiale delen er viktig på kurset. Rune slår et slag for å spille sammen. Musikk er et universelt språk. Det er kjedelig å sitte og snakke med seg selv, det er morsommere å snakke med andre. Spill sammen og få en musikalsk opplevelse gjennom det. Det ønskes det å legge til rette for på kurset. 

Rune Aalberg Alstad synes det har vært en fin start på kurset med interesserte elever. Per tirsdag var det 15 elever som deltok på kurset. Totalt er det plass til 20 elever fordelt på fire band. Noen av elevene skal starte i band på kulturskolen i høst. For dem er sommerkurset en smaksprøve på å spille i band. På kurset får elevene prøvd ut flere instrumenter og finne ut hvilket instrument de liker best å spille på. 

Basse

Det sosiale er også viktig ute. Det er innlagt et romslig friminutt midt i dagen der det spilles basse. Det er tegnet opp basseringer på asfalten utenfor kulturskolen. Rune forteller at det er en inkluderende sport, og en fin aktivitet å ha i friminuttet. Rune har med utstyr slik at de som ønsker å lage seg en basse har mulighet til det. For de som ønsker en roligere aktivitet er det muligheter for å spille ute sjakk og Ludo. 

– Det er viktig at alle har det hyggelig, sier Rune Aalberg Alstad. 

I friminuttene spilles det basse. Foto: Tove Østby
Det spilles også sjakk og lages basse i friminuttene. Foto: Tove Østby

2000 operasjoner unnagjort

Ved St. Olavs hospital avdeling Røros nærmer det seg nå sesongslutt. Denne uka er det full aktivitet i operasjonsstuene. Rørosnytt har besøkt sykehuset og fulgt to operasjoner. Kirurgisk sykepleier, Ann-Catrin Tagg organiserte virksomheten og journalistbesøket. Nå nærmer det seg ferie, 2000 operasjoner siden forrige ferie.

Ann-Catrin Tagg intervjuet av Tore Østby

Røros sykehus har en rekke polikliniske og kirurgiske tilbud. Røros sykehus er et lokalt sykehus, men dekker både lokale, regionale og nasjonale behov for helsetjenester.

Sykehuset samarbeid med kommunene i regionen om etterbehandling og akutte kommunale døgnplasser.

Røros sykehus har følgende spesialistpoliklinikker:

  • Ortopedi (muskel, skjelett, sener, ledd)
  • Gynekologi (kvinnesykdommer)
  • Gastroenterologisk kirurgi
  • Endokrinologi og diabetes 
  • Øre-nese-hals og høresentral
  • Hjertemedisin
  • Plastikk kirurgi
  • Dialyse
  • Hudsykdommer 
  • Fysioterapi​
  • Voksenpsykiatri 

Røros sykehus tilbyr kirurgi innen følgende fagfelt:

  • Ortopedi (muskel, skjelett, sener, ledd)
  • Gynekologi
  • Øre-Nese-hals og kjeve 
  • Plastikk kirurgi
  • Tannbehandling i narkose 

Servicefunksjoner: 

  • Røntgen (døgnvakt alle ukedager) 
  • Laboratorium (vakt ukedager) 
  • Ekspedisjon med pasientadministrasjon 
  • Kjøkken og kantine 
  • Renhold 
  • Teknisk avdeling 
  • Administrasjon