Stensaas Reinsdyrslakteri har oppnådd to nomineringer til årets produkt under Trøndersk Matfestival og Bryggerifestivalen 2025. I kategorien kjøtt er det tre nominerte, og i tillegg til Souvas – Røkt reinsdyrskav og Reinsdyr Culotte fra Stensaas Reinsdyrslakteri, er Tørket kjøtt lettrøkt fra Rørosrein nominert.
Prisen går til en Rørosbedrift, og Johanne Stensaas kan konstatere at sjansen til å vinne prisen er dobbelt så stor, som sjansen til å ikke vinne den.
Elevene på ungdomstrinnet ved Røros skole fikk en fin MOT-opplevelse i Storstuggu i dag. MOT-ambassadør og pop-artist Peder Elias var den store stjernen i MOT-showet.
Peder Elias er en artist og låtskriver fra Trondheim. Han vant Spellemannprisen i 2022 i klassen årets internasjonale suksess. På den andre siden av jordkloden (Asia) har han fått stjernestatus og har toppet kinesisk hitliste og blitt kåret til årets popstjerne i Sør-Korea.
Peder kjenner seg igjen i MOTs verdier, og ønsker å bruke sin posisjon til å fronte gode verdier til andre. I dag opptrådte Peder Elias foran et opprømt publikum i Storstuggu, blant annet i samsang med Røros skoles egen Erland Haugen.
I løpet av en dag fikk 12 jurymedlemmer smake seg gjennom over 110 produkter som er blitt sendt inn for å konkurrere om den gjeve tittelen Årets Produkt under Trøndersk Matfestival og Bryggerifestivalen. Juryen smakte seg fram til tre finalister i hver kategori, og allerede de før arrangementet har startet, er det klart at en Rørosbedrift vinner kampen om prisen for årets kjøttprodukt.
De nominerte er Rørosrein AS med produktet: Tørket kjøtt lettrøkt Stensaas Reinsdyrslakteri med produktet: Souvas – Røkt reinsdyrskav Stensaas Reinsdyrslakteri med produktet: Reinsdyr Culotte
I tillegg er Galåvolden Gård AS nominert til prisen for årets alkoholholdige drikke med Røros Eggelikør.
Eva Nordfjell intervjuet av Tore Østby
I år har de åpnet for to nye kategorier: De har valgt å splitte drikkekategorien i to slik at juryen nå vurderte drikke med alkohol og drikke uten alkohol i egne kategorier. Den andre nye kategorien var «Åpen Kategori» – som ble laget for å dekke produkter som ikke naturlig faller innunder de allerede eksisterende kategoriene. I hver kategori er det tre nominerte som nå har mulighet til å vinne tittelen Årets Produkt. Vinnerne kåres og offentliggjøres dagen før Trøndersk Matfestival og Bryggerifestivalen åpner, 30. juli 2025. Juryeringskriterier: Hvert produkt vurderes på følgende punkter (skala 1–10): Smak, konsistens, utseende (inkludert forpakning), bærekraft og totalvurdering.
De nominerte er:
Jurygruppe 1 – Kategorier: Sjømat, Søtt og Bakst Sjømat: Garnvik AS med produktet: Garnvik Røkt Ørret Grande Sjømat AS med produktet: Røkt seifilet Rørvik Fiskemat AS med produktet: Helrøkt Røye fra Blåfjell
Bakst: Tyldum Gårdsbakeri med produktet: Tyllroser Stokkøy Bakeri AS med produktet: Quiche m/løk og ost Stokkøy Bakeri AS med produktet: Surdeigsbrød med løk og urter
Søtt Jentene på Tunet – Chocolatier med produktet: Selburose Fru Nelik AS med produktet: Rabis Fru Nelik AS med produktet: Lakrisbomber
Jurygruppe 2 – Kategorier: Meieri og Årets Nyhet Årets nyhet: En kategori med produkter fra baconmarmelade, til salt til karameller og pølser. Juryen fikk virkelig utfordret smaksløkene her, men satt til slutt igjen med tre klare nominasjoner: Jentene på Tunet – Chocolatier med produktet: Selburose Dalpro AS med produktet: Hjorteburger med kongeost Rørvik Fiskemat AS med produktet: Helrøkt Røye fra Blåfjell
Meieri: Også i denne kategorien var det en produsent som utmerket seg spesielt og stakk av med alle tre nominasjonsplassene. Det var: Hitra gårdsmat med produktet: Hitra blå Hitra gårdsmat med produket: Grusomme blå Hitra gårdsmat med produket: Ung grotteost
Jurygruppe 3 – Kategorier: Kjøtt og alkoholfri drikke og alkoholholdig drikke:
Kjøtt: Rørosrein AS med produktet: Tørket kjøtt lettrøkt Stensaas Reinsdyrslakteri med produktet: Souvas – Røkt reinsdyrskav Stensaas Reinsdyrslakteri med produktet: Reinsdyr Culotte
Alkoholfri drikke: Alkoholfri drikke – en produsent som utmerker seg og faktisk stikker av med alle tre plassene på nominasjonslisten: Inderøy Mosteri med produktet: Milepæl Inderøy Mosteri med produktet: Discovery Eplemost Inderøy Mosteri med produktet: Asfari Eplemost
Alkoholholdig drikke: Inderøy Brenneri med produktet: VM Aquavit Galåvolden Gård AS med produktet: Røros Eggelikør Monkey Brew med produktet: Kepler Bayer
Jurygruppe 4 – Kategorier: Matgave, Økologisk og Åpen kategori Matgave: Jentene på Tunet – Chocolatier med produktet: Selburose Garnvik AS med produktet: Garnvik Gavepose Smaker fra Øyriket AS med gavekassen: Harvest of the Islands
Økologisk: Eggen Gardsysteri AS med produktet: Fjellblå Hitra gårdsmat med produktet: Kongeost Hitra gårdsmat med produktet: Gammel Ungkaren
Åpen kategori: Walberg selskapsmat med produktet: Bakt potet fra Skatval med helgrillet soppgris fra Verdal
Garnvik AS med produktet: Garnvik tørrmodnet røkt laks Sæterstad Gård AS med produktet: Raket fjellrøye
Trøndersk Matfestival og Bryggerifestivalen arrangeres i Trondheim sentrum den 31. juli – 2. august 2025. Oi! Matseminar arrangeres 30. juli på Britannia. Rundt 150 utstillere fyller Torvet i tre dager. Det blir kurs, barne-og familieaktiviteter, lokal mat og drikke og mye mer.
En musikalsk legende tilbake bak orgelet – Stephen Hicks med daglige konserter i Røros Kirke.
Etter over 1000 konserter og en karriere som spenner over kontinenter og tiår, ble Stephen Hicks i 2023 utnevnt til Kantor Emeritus ved Røros Kirke. Nå vender den legendariske organisten tilbake til det mektige orgelet for å holde daglige konserter kl. 18.00 – mandag til lørdag – hele sommeren.
Publikum kan oppleve Hicks’ virtuose spill og musikalske formidling i det historiske kirkerommet han har fylt med toner i over 25 år.
Stephen Hicks ble født i Surrey, England i 1949, og startet sin utdannelse ved Trinity College der han som 15-åring fullførte Licentiate-diplomet og debuterte som solist med English Chamber Orchestra. Allerede som 18-åring oppnådde han det prestisjefylte Fellowship Diploma – som den yngste noensinne. Han studerte videre i Paris med navn som Nadia Boulanger og Marcel Dupré, og ble invitert av Pierre Cochereau til å spille i Notre Dame.
Hicks har turnert med over 2000 konserter i blant annet Frankrike, USA, Russland, Tyskland og Skandinavia. Han har vært lærer, plateartist og kunstnerisk leder, og deltatt på store festivaler fra London til Krakow. Hans bidrag til norsk kulturliv – og særlig Røros – er uten sidestykke.
Nå inviteres både fastboende og tilreisende til å oppleve en levende legende – i levende lyd – hver kveld i perioden 23.juni- 2.august, unntatt søndager i Røros Kirke.
Valgkampen frem mot stortingsvalget i september har startet. Dermed er det klart for dager, uker og måneder med spenning, forventning, skuffelse og suksess for listekandidatene.
Ordfører i Røros kommune, Isak V. Busch, er tredjekandidat på Arbeiderpartiets liste i Sør-Trøndelag. For ham er en ny epoke i hans politiske liv i gang. Om han kommer inn på Stortinget varsler han at vil tale distriktenes sak på Stortinget.
Giesie-Plaassja/Sommer-Røros skal sørge for å gi barn og unge i Røros kommune spennende, mestringsfylte og gode opplevelser i sommerferien. Det finnes varierte aktiviteter man kanvære med på i sommer, blant annet maleverksted, fotball, bading ogturtil trampolinepark.
Aktivitetsoversikten
Giesie-Plaassja/Sommer-Røros er en aktivitetsoversikt i sommerferien for barn, unge og familier, og man finner den på Røros kommunes hjemmeside. Aktivitetene er gratis, eller har svært lav egenandel, og er i regi av kommunen, frivillige lag og organisasjoner og/eller private aktører. Noen aktiviteter har påmelding og begrensede plasser, andre kan man bare møte opp på. Oversikten oppdateres fortløpende.
– Målet med Giesie-Plaassja/Sommer-Røros er å sørge for å gi barn og unge i Røros kommune spennende, mestringsfylte og gode opplevelser i sommerferien, sier Caroline Oksdøl Søberg som er konsulente kultuvre/Kulturkonsulent i Røros kommune.
Hilde Marie Gaebpie Danielsen (SV) reagerer på at AtB kutter i bussrutene mellom Brekken og Røros, og at fleksibussen rammes. 4. juni varslet AtB kutt i bussrutene flere steder i Trøndelag fra i høst. Selskapet sendte brev til trønderske kommuner der de la fram kuttene for å spare penger.
Hilde Danielsen mener kuttene i bussrutene mellom Brekken og Røros og fleksibussen ikke er akseptable.
Hilde Marie Gaebpie Danielsen intervjuet av Tore Østby