10-årsjubileum for Røros Folkfestival

I pinsen er det klart for en ny utgave av Røros Folkfestival. Festivalen ble for første gang arrangert i 2015. Det var John Ole Morken og Olav Luksengård Mjelva som hadde ideen sammen om at Røros som er en slik sterk folkemusikkplass må ha en folkemusikkfestival. Røros har martnan og ellers mye som foregår på den fronten, men ingen ren folkemusikkfestival. John Ole og Olav fikk med seg Folkemusikkscenen på Røros med Hans Petter Kvikne i spissen og dro i gang. Det ble søkt om penger der det var mulighet til det.

Årets festival baserer seg stort sett på de samme lokalene som i 2015. Sangerhuset har vært hovedlokalet. I tillegg brukes Vershuset, Kaffestuggu, Rørosmuseet, og biblioteket har vært brukt. I år blir Storstuggu brukt for første gang. Festivalen blir avsluttet i Røros kirke, slik det har blitt gjort de siste årene.

Jubileumsfeiring

I forbindelse med 10-årsjubileet blir det en ganske stor satsing på fredagskvelden i Storstuggu. Der blir det dobbelt jubileum sammen med Glåmos Spellmannslag som blir 75 år. Jubileet blir markert med et bestillingsverk. En skikkelig danseforestilling der Alf Hulbækmo står for musikken og har med seg noen av de aller beste musikerne fra regionen. Også mange unge dansere fra Røros deltar.

– Det blir en heidrunde danseforestilling med nyarrangert musikk, sier daglig leder for Røros Folkfestival, Olav Luksengård Mjelva. Han legger til at det blir forestilling med Glåmos Spellmannslag og dans til Småviltlaget til slutt.

Utstilling

Årets festival starter allerede på tirsdag. Det skal være en festivalutstilling hos Kunst & Kaos med Mikael Kristiansen. Han er opprinnelig Rørosing, men de siste årene har han reist rundt i Europa med ballansekunst. Under festivalen kommer han med en utstilling med origami-kunst.

Torsdag blir det åpningskonsert i Sangerhuset med Tone Hulbækmo, Synnøve Brøndbo Plassen og Bendik Smedåsgjelten Qvam.

Lørdagen er fullpakket med alt fra barneforestilling på Rørosmuseet, tre kurs i dans, fele og gitar, konsert med Marja Mortensson og Jakob Jansson og mestermøte med Tuva Syvertsen. På lørdagskvelden kommer Bare Egil på besøk. Denne gangen er det Bare Egil Spellmannslag som kommer. Han har med seg noen av de dyktigste musikerne i Norge.

Søndagen avsluttes i kirken med folkemusikkmesse med mange av de som har vært involvert på festivalen.

Styggvisekurs

Det blir styggvisekurs med Ingrid Storlimo fra Budalen også i år. Festivalen har hatt kurset en gang tidligere og det var veldig populært. Olav forteller at styggvisekurset er akkurat det det høres ut som. Man lærer seg noen av de grovere visene som finnes, som ikke er så vanlig å synge når barna skal legge seg.

Fremtiden

I forbindelse med 10-årsjubileet har arrangøren lyst til å trøkke på litt ekstra, og håper at det kommer ekstra mye folk. Det blir også en liten milepæl at de har klart å holde på så lenge.

– Vi tenker på fremtiden. En ting som jeg tenker på er at nå har jeg holdt på i 10 år og da er det jo etter hvert fint å få inn noen andre som kan ha nye ideer og tanker om hvordan man kan drive det. Vi får se hvordan det blir, sier Olav Luksengård Mjelva.

Folkemusikkscenen som fortsatt eier festivalen holder også på med litt omorganisering. Kanskje det kan bli en mer fast stilling etterhvert under Folkemusikkscenen som kan jobbe med festivalen på litt mer fast basis enn det Olav har gjort.

Første helg med leseprøver gjennomført

Pressemelding fra Elden:

Elden på Røros hadde i helga første leseprøve. Dette er første fysiske møte mellom regissør Tomas Glans, Musikalsk leiar Øyvind Jo Heimdal og alle aktørane i Elden. Elden har 23 juli nypremiære på stykket som hadde sin spede start i 1980. Kvart tredje år er det nye musikarar, skodespelarar og kunstnarisk team som møter Røros-samfunnet. Manus blir bearbeida, musikk arrangert på nytt og i år skal det sceniske bli heilt nytt i tillegg. Vi kjem tilbake med pressemelding om Scenografien seinare. Men at det blir eit nytt og spanade stykke i år er det ingen tvil om. 

Glans og Heimdal seier begge at dei er særs fornøgde med helgas prøver. Det er i år nokre fantastiske songarar, som publikum kan gleda seg til å oppleve. Sanne Kvitnes, som i år har rollen som General De La Barre, er kjent som ein av landets mest ettertrakta musikalstjerner. Sist så vi ho i hovedrollen som den grønne heksa i “Wicked” på folketeatret. 

Mange vil kanskje seie at det å ha ei kvinne i rollen som general på starten av 1700-tallet er merkeleg, men Kvitnes seier at det slett ikkje var uvanleg med kvinner som soldatar. Og spesielt var det vanleg i Sverige. Kvitnes har i helge hatt ridetimar på Røros i tillegg, og seier ho gler seg til å komma til Røros og entre podiet med hest i sommar. 

På leseprøven var også nestor og elden-legenden Arnfinn Strømmevold, og han var over seg av begeistring. “Så mykje bra folk, da blir den gamle musikken min ny igjen”, humra Arnfinn. 

Ny dagleg leiar Jo Inge Nes har også delteke på prøvane, og er overbegeistra. “Eg kom med flyttelass på tirsdag, og så var det rett inn i første prøvehelg…hærleg”, seier den nyinnflytta Nordmøringen. Nes seier at han gler seg til å bli kjent med Elden, Røros, folket, kulturen, naturen og alt området har å by på. 

Full stopp på Rørosbanen

Det er full stopp i togtrafikken mellom Støren og Røros på grunn av en løs steinblokk ved siden av sporet. Det jobbes med å få oversikt over situasjonen, men det er uvisst hvor lang tid det vil ta. SJ beklager ulempene dette medfører. Foreløpig er følgende avganger berørt og SJ kjører buss for tog på innstilte strekninger:

  • Tog med avgang fra Trondheim S kl. 09:34 er innstilt fra Støren til Hamar.
  • Tog med avgang fra Hamar kl. 12:11 er innstilt fra Røros til Støren.

Strekningen skal vurderes av geolog før trafikken kan gjenopptas på jernbanen. Det er ikke meldt om konsekvenser for biltrafikken på fylkesvei 30.