Inviterer til PopQuiz og åpningshelg

Etter en sommer med turister og overnattingsgjester setter nå Voi Voi fullt fokus på opplevelser for alle som bor her fast. Og først ut er en skikkelig pangstart med PopQuiz den 30. august!

– PopQuiz har en lang historie på Solheim, og vi er stolte over å ta stafettpinnen videre. Nå håper vi at både gamle quizhelter og nye deltakere samler vennegjengen og tar turen til Voi Voi. Kvelden byr på musikkglede, hjernetrim og ikke minst masse latter – en perfekt start på høstsesongen, skriver Voi Voi i en pressemelding.

Men PopQuiz er bare begynnelsen. Litt lenger ut i september inviterer Voi Voi til sin egen Åpningshelg, hvor de setter punktum for “prøvedriften” og markerer at Voi Voi kafé og pub for alvor er i gang. Helga byr blant annet på:

  • Konsert med Julie Kleive
  • Musikkbingo (12. september)
  • Kunstutstilling i samarbeid med Kunst & Kaos (13. september)
  • Konsert med Healthy Choices (13. september)
  • Familiedag på kaféen (14. september)

– Med andre ord: mye å glede seg til framover. Vi gleder oss til å fylle huset med folk, musikk og gode opplevelser – og håper mange starter høsten sammen med oss på PopQuiz 30. august, står det i pressemeldingen.

Vil kjempe for snøscooterløype i Røros

Uavhengig kommunestyrerepresentant Stein Petter Haugen varsler omkamp om snøscooterløype i Røros. I flere år har det vært arbeidet for en slik løype. Det er utarbeidet forslag til trasé, og det er innhentet tillatelser fra grunneiere. Nå vil Stein Petter Haugen ha de andre politikerne i kommunestyret med seg på å gi grønt lys til prosjektet.

Stein Petter Haugen

Tre av nabokommunene til Røros har etablert scooterløyper for fornøyelseskjøring. Det er Tydal, Holtålen og Härjedalen. I alle de tre kommunene er det stor aktivitet i løypene. Deler av reiselivet mener det er store muligheter med et løypetilbud på Røros.

Det har også vært stort engasjement mot snøscooterløyper på Røros. Det har kommet reaksjoner fra reindriftsnæringen, skifolk og miljøvernorganisasjoner. Det har også vært sagt i debatten at en snøscooterløype kan svekke statusen som verdensarv. De som har engasjert seg for snøscooterløype sier den vil bli lagt slik at den ikke påvirker verdensarvstatusen

Anne er opptatt av kjærlighet og medmenneskelighet

På søndag var det ordinasjonsgudstjeneste i Røros Kirke for Anne Talsnes Flatmo. Ho er nå ferdig utdannet prest og biskop Herborg Oline Finnset kom til Røros og foretok ordinasjonen. Gudstjenesten startet med inngangsprosesjon med korsbærer Rutt-Karin Engzelius.

Video: Tove Østby

I Gudstjenesten deltok biskop Herborg Oline Finnset, prost Øystein Flø, sokneprest Vivi Schwenche Johnsbråten, prest Jan Asbjørn Sagen, prest Morten Gravdal, ordinand Anne Talsnes Flatmo, organist Alf Hulbækmo og solist Vegar Dahl. Tekstlesere: Marthe Wang, Reidun Båtnes Sødal, Bjørn Eidsvåg, Knut Aasheim og Unni Raphaug. Kirkeverter var Trine Lise Trønnes og Wenche Aune. Mona Thørn var kirketjener.

Organist er Alf Hulbækmo og solist Vegar Dahl deltok med sangene «Sangen om de glemte» og «Fattig bondreng». Etter Gudstjenesten inviterte Menighetsrådene til kirkekaffe i Menighetshuset.

Anne sa i sin tale at hun er opptatt av kjærlighet og medmenneskelighet.

– Det er egentlig noe jeg har hatt med meg hele livet. Jeg jobbet i barnehage der jeg hadde omsorg for små barn. Så utdannet jeg meg til diakon og jobbet som diakon i ni år i Byåsen menighet. Den stillingen består jo av veldig mye omsorg, det å gi kjærlighet og se andre. Det er nok der jeg kjenner at det er meg. Det er det jeg ønsker å jobb med, sier prest Anne Talsnes Flatmo.

Rørosnytt møtte Anne Talsnes Flatmo og biskop Herborg Oline Finnset rett etter at ordinasjonsgudstjenesten var ferdig. Nedenfor kan du høre radiointervjuene.

På søndag vigslet biskop Herborg Oline Finnset Anne Talsnes Flatmo for andre gang.

Nedenfor kan du se bilder fra ordinasjonsgudstjenesten i Røros kirke søndag 24. august 2025.

Sokneprest Vivi Schwenche Johnsbråten. Foto: Tove Østby
Vegar Dahl fremførte sangene Sangen om de glemte og Fattig bondreng. Foto: Tove Østby
Biskop Herborg Oline Finnset og Anne Talsnes Flatmo.
Anne Talsnes Flatmo er blitt vigslet til prest. Foto: Tove Østby
Prest Anne Talsnes Flatmo på prekestolen. Foto: Tove Østby
Biskop Herborg Oline Finnset og prest Anne Talsnes Flatmo. Foto: Tove Østby
Foto: Tove Østby
Nattverd. Foto: Tove Østby
Foto: Tove Østby

Bingo med høy glamorfaktor

Lørdag 6. september er det for første gang i historien Dragbingo på Røros. Publikum inviteres til en uforglemmelig kveld på Rørosvidda Hotell. Dragdronninga Torill Tombola inntar scena med glitter, humor og bingokuler. Torill har vært på besøk på Røros tidligere under Pride i 2022.

– Dragbingo er bingo med en solid dose glamour, show og skrå latter. Torill Tombola er kjent for sine spektakulære antrekk, kvikke kommentarer og publikumsnære stil. Hun vil lose publikum gjennom kvelden med både sjarm og skarp humor. Det blir flotte premier og en festlig atmosfære som Røros aldri har sett maken til, sier leder for Røros Pride, Hans Oddvar Stuenes. Han legger til at Torill Tombola er beryktet for flotte antrekk og slike ting, så her blir det høy glamorfaktor, rett og slett. En liten utfordring til de som skal spille bingo også, få på seg litt glitter og fjær.

– Dette blir en historisk kveld for Røros! Vi skal ha det gøy, vi skal le og vi skal fylle salen med glitter og gode vibber. Kanskje skal vi til og med synge med. Bingo vil aldri bli det samme igjen, sier Stuenes.

Premier

Røros Pride har fått med seg flere gode samarbeidspartnere som stiller med bingopremier. Førstepremien er en kontorstol fra Flokk. I tillegg er det blant annet gaver fra Rørosbanken og Røros Pride.

Det er påmelding til bingoen. Man kan melde seg på gjennom et Facebook-arrangement. Påmeldingen er åpnet og folk har begynt å melde seg på, men det er fortsatt plass til mange flere.

Gleder seg stort

Daglig leder på Rørosvidda Hotell, Anne Lise Aspaas gleder seg veldig til dragbingoen.

– Jeg elsker jo ting som er litt annerledes. At det ikke er så firkantete. Så jeg gleder meg stort, sier Anne Lise Aspaas. Det er flere av hennes ansatte som har meldt seg på for å jobbe denne kvelden. Men det blir Anne Lise som jobber den kvelden.

Anne Lise synes det betyr veldig mye å ha med Røros Pride på hotellet. De har har flere arrangementer der og det er mange folk som kommer.

– Jeg liker å ha litt andre ting, så jeg synest det samarbeidet vi har med Erik og Hans Oddvar er supert. Og de arrangementene de lager er kjempevellykket. Så det er absolutt noe å glede seg til for alle sammen. Og så håper jeg at det kommer mye folk for dette er noe folk ikke må glipp av, sier Anne Lise.

– Vi har lagt forholdene til rette rundt arrangementet. Det er god sikkerhet. Det er parkering på utsiden. Det er tilrettelagt sted. Alle som er vennligsinnet er velkommen, sier nestleder i Røros Pride Erik Sandnes Høsøien. Han legger til at det i løpet av høsten blir en ny kreativ aften.

Arrangementet er åpent for alle. Enten man er erfaren bingospiller, nysgjerrig på drag, eller vil oppleve noe nytt og annerledes i et varmt og inkluderende miljø. 

Tenk distriktspolitikk

Leserinnlegg fra Ingulf Galåen:

Årets Stortingsvalg er et skjebnevalg for Distrikts Norge. Sp har i denne stortingsperioden fått gjennomført en rekke meget gode distriktspolitiske tiltak. Men blir det blått flertall etter valget så står det meste i fare for å bli fjernet. Høyre og Venstre er blitt partier helt uten distriktspolitikk, og med et rekordstort Frp så er det grunn til å frykte det verste. 

Landbruket har fått det største løftet siden 70 tallet. Barnehageprisene er drastisk redusert, de med studielån får slettet 25.000 årlig, fly- og ferjeprisene er halvert og vi har fått passkontor bl a på Røros. Bevilgningene til fylkesveier er økt vesentlig. Og rovviltforvaltninga er strammet inn.

Distriktslandbruket er helt avhengig av fortsatt styrket økonomi og at markedsordningene og tollvern består. De blå vil fjerne markedsordningene, redusere toll og redusere støtten til jordbruket drastisk. I tillegg ønsker de å pålegge både landbruket og forbrukerne en rekke nye avgifter.

Sp fikk stoppet nye utenlandkabler, men ble overkjørt av AP i spørsmålet om å knytte oss enda sterkere til EU i energipolitikken og måtte derfor dessverre trekke seg fra regjeringen. Høyre, Venstre og AP fortsetter sin EU tilpasning som bl a gjør det umulig å få kontroll over strømprisene.

Så tenk distriktspolitikk når du skal avgi din stemme i år!

Ingulf Galåen