Manns Minne 4 – Plattingen

I denne programserien formidler Arnfinn Strømmevold og venner historier fra Røros. I dagens program er det historier fra området rundt Plattingen midt i Kjerkgata som fortelles. Ikke minst kommer historien om hvem som er «Plattingens far». Gjest denne gang er Gunnar Ruglsjøen, som er født og oppvokst i huset nærmest Plattingen.

Historisk bildedetektiv er Terje Forsberg, og Tore Østby står for kamera og redigering. Ide, regi og programledelse er ved Arnfinn Strømmevold. God fornøyelse!

Nettvett og personvern med Per Morten Hoff

Tirsdag 26.november arrangerer Folkeakademiet på Røros en temakveld med tema «Nettvett og personvern» i Storstuggu.


Internett er blitt samfunnets viktigste kommunikasjonskanal. Der kommuniserer vi med arbeidsgiver, kolleger, slekt og venner, der blottstiller vi våre meninger og våre følelser og henter svært mye av den informasjon vi baserer vår virkelighetsoppfatning på. 
Men nettet er ikke så privat og skjermet som vi gjerne vil tro. Det har derfor også blitt en arena for de som vil utnytte dette til å kartlegge vår aktivitet, svindle oss, manipulere vår virkelighetsoppfattelse ved styrt eller falsk informasjon, eller i verste fall stjele vår identitet. Vi er sårbare i en internettverden. Hva kan vi gjøre for å beskytte oss? Folkeakademiet på Røros har fått Per Morten Hoff til å holde et foredrag om dette temaet.


-Her vil vi  få praktiske tips om IT-sikkerhet, trusler og personvern, og vi lover et engasjerende foredrag om disse temaene og om hva man selv kan gjøre for å beskytte seg, enten man bruker nettet som privatperson, ansatt eller som bedriftseier. Det blir rikelig tid til spørsmål og diskusjon, sier Eirik Heggstad som er styremedlem i Folkeakademiet på Røros.

Per Morten Hoff er opprinnelig rørosing, han er tidligere generalsekretær i IKT-Norge og har nesten 30 års fartstid i IT-bransjen. Han har sittet i flere regjeringsoppnevnte utvalg og er i dag rådgiver med div. styreverv, bl.a. styreleder i Ren Røros.

-Det blir fri entrè, og vi serverer kaffe og te, sier Heggstad.

Folkeakademiet er en landsdekkende organisasjon som driver ideelt og frivillig for å gi lokalmiljøet inkluderende kunnskaps og kulturopplevelser. Det begynte i det små i 1885, og selv om de har blitt større er målet det samme: Skape kultur som forebygger forskjeller i samfunnet, og legge grunnlaget for en bedre fremtid. Etter noen år med inaktivitet ble Folkeakademiet på Røros restartet i 2015 med Aud Selboe som styreleder, og med representanter fra bl.a. Ungdommens hus, Frivilligsentralen og biblioteket i styret.

30 malmletere

I går kveld hadde Turutvalget i Røros Løypeforening premieutdeling i Røros Eldresenter. Det ble delt ut premier til sommerens malmletere og trimmere. I løpet av årets sommer hadde trimpostene 10533 besøk. Den mest besøkte posten var Bergsvendsåsen/Vardhøgda med 4223 besøk.

I løpet av sommeren 2019 har malmleterpostene hatt 2354 besøk, den mest besøkte posten var Vigelpiken med 530 besøk. Til malmleterne ble det delt ut mange gavepremier fra samarbeidende bedrifter i Røros og omegn. Her er resultatlisten for Malmleterpostene sommeren 2019: