Ingeniørstudenter fra NTNU besøkte i forrige ulike lokale industribedrifter som var samlet i Røros Metall sine lokaler for å bli orientert om mobile roboter og automatiseringsløsninger.
Studentene arbeider med bacheloroppgaver som handler om ulike industribedrifter på Røros, og besøkte Røros Metall for å få et innsyn i de ulike bedriftene.
Vinn-Vinn
Førstelektor i logistikk fra Institutt for industriell økonomi og teknologiledelse, Alireza Ashrafian, forteller at opplegget er en vinn-vinn-situasjon for studentene og bedriftene.
– Vi er fire grupper som skal gjennomføre oppgaver for flere av bedriftene som er her i dag, og dette gir oss mer integrasjon med industrien. Vi får se hvor vi kan komme i bildet, og hvor vi kan hjelpe. Da kan vi lære fra industrien og industrien får lære av oss, forteller Alireza.
Nå er det tre grupper studenter som tar for seg tre ulike industribedrifter på Røros, Røros Dører og Vinduer AS, Røros Metall og Flokk.
– Det er viktig at de kommer tidlig i kontakt med industri og bedrifter, og får reelle oppgaver og utfordringer. Bedriftene får ferske studenter med god kunnskap, og våre studenter får være med og utfordre seg på arbeidssteder. Det er en vinn-vinn-situasjon for begge sider, sier Ashrafian.
Et helhetlig bilde
Studentene skal gjennom programmet lære om spørsmål om logistikk relatert til produksjon, lagerstyring, innkjøp, fabrikkplanlegging, digitalisering og bruk av roboter. Forrige torsdag fikk de bli med bedrifter fra Rørosklyngen og høre representanter fra Intek og Omron fortelle om mobile autonome roboter og automatiseringsløsninger. Alireza sier at det har vært lærerikt, både for studentene og han selv.
– Det har vært veldig interessant og se på teknologiutviklere og systemintegratorer. Jeg vil si det ga oss et helhetlig bilde av integreringen og digitaliseringen innen logistikk, forteller Alireza.
Se også:
Robotene inntar Bergstaden