Inn i nytt styreverv

Runa Finborud ble i dag valgt inn som nytt styremedlem i Næringsforum i Fjellregionen (NiF). Interesseorganisasjonen for næringslivet i Fjellregionen har dermed fått en tidligere ordfører, og nåværende museumsdirektør i sitt styre. På årsmøtet i NiF i dag ble hun presentert for de fremmøtte som en viktig styrking av laget.

Runa Finborud intervjuet av Tore Østby

NIF er representert i flere sentrale regionale utvalg og samarbeidsfora som arbeider med infrastruktur, kompetanse og næringsutvikling:

Jernbaneforum Røros- og Solørbanen, som arbeider for å styrke banestrekningenes rolle i gods- og persontransport nasjonalt. NiF er medlem der, og Jan Otto Saur representerer organisasjonen.

Vegforum Trøndelag, som arbeider for utvikling, vedlikehold og forbedring av veinettet i hele Trøndelagsområdet. NiF også der er representert ved Jan Otto Saur.

Studietilbud og kompetanseheving i Fjellregionen, der NiF deltar i møter og prosesser knyttet til kompetanseheving for næringslivet. Bjørn Børresen representerer NiF på dette området.

Lufthavnrådet for Røros-regionen, som arbeider for å sikre et framtidsrettet flytilbud og fungerer som bindeledd mellom lufthavn, operatører, myndigheter og næringsliv. Aina Midhjell Reppe representerer NiF.

Reiseliv, lokalmat og primærnæring, der NiF er representert i møter og prosesser knyttet til destinasjonsutvikling, landbruk og lokalmat. Kjetil Kvarteig representerer NiF i saker knyttet til landbruk og lokalmat

Regionalt kompetanseforum, som samler kommuner, arbeidsliv, skole og offentlige aktører for å sikre riktig kompetanse i regionen. NiF er representert ved daglig ledelse.

Det er ventet at det vil bli endringer når det gjelder hvem som skal representere NiF i flere av disse forumene når det nye styret kommer i arbeid.

Dette er det nye styret i NiF. (Perioden de er valgt for i parantes):

• Bjørn Børresen (2026–2028)

• Ole Petter Hansæl (2026–2028)

• Runa Finborud (2026–2028)

• Trond Motrøen (2025–2027)

• Valeria Rous (2025–2027)

• Aina Midhjell Reppe (2025–2027)

• Kjetil Kvarteig (2025–2027)

Gull og personlig rekord

I helga deltok Røros styrkeløftklubb i veteran NM styrkeløft utstyrsfritt. Mesterskapet ble arrangert av Sande Kraftsport Klubb og ble avholdt i Sandehallen i Vestfold. Blant 127 påmeldte utøvere var Hilde O. Dretvik og Geir Bedin fra Røros SK.

Geir Bedin startet med et lett åpningsløftpå 212,5kg i knebøy. Han hadde på forhånd sett på muligheten for å flytte sin egen norgesrekord på 225kg. Han valgte å gjøre et forsøk allerede i sitt andre knebøy hvorav han meldte 225,5kg. Det ble akkurat litt for tungt, men han hadde ytterligere ett forsøk igjen. Men også i tredje og siste forsøk ble det for tungt med 225,5kg denne gang. Ble derfor stående med ett godkjent løft i knebøy på 212,5kg. 

I benkpress ble løftet han 45kg i første løft, før det ble et bomløft på 47,5kg i andre forsøk. Prøvde samme vekt på nytt, 47,5kg, i siste forsøk og da ble det godkjent.

Geir lå på tredjeplass før de skulle starte på siste øvelse markløft. Åpnet med komfortable 220kg i første løft. For å komme seg opp på en potensiell førsteplass sammenlagt økte han til 237,5kg i andre forsøk, men grunnet litt utfordringer med hjelpemiddel glapp han stanga og løftet ble derfor ikke godkjent. Konkurrentene bommet også på sine siste forsøk, så Geir kunne gjøre et siste forsøk på samme vekt for å kunne ta gullet sammenlagt. Denne gangen ble det dessverre for tungt, og det ble dermed kun ett tellende løft i markløft også. Serien ble dermed 212,5-47,5-220kg og 480kg sammenlagt. Det holdt til en tredjeplass, men oppsummert ble det litt stang ut denne gang, skriver Røros styrkeløftklubb i en pressemelding.

Foto: Theo Dretvik

Lørdag formiddag var det Hilde O. Dretvik sin tur. I knebøy åpnet hun med 137,5kg, før hun deretter tok 145kg i andre forsøk. Ingen tvil om at Hilde følte formen var god, ettersom hun i tredje forsøk løftet 152,5kg og satte personlig rekord med 2,5kg. I benkpress løftet hun først 87,5kg og fulgte opp med 92,5kg. Tredje forsøk på 95kg ble litt for tungt. 

I siste øvelse, markløft, åpnet hun med 160kg, mens det i andre forsøk ble 172,5kg. På det tidspunktet hadde Hilde full kontroll på konkurrentene og valgte derfor å ta en forsiktig økning opp til 177,5kg i siste løft. Greide hun det, sikret hun seg gullmedalje i øvelsen. Det gikk, ikke uventet, opp uten problem. Serien ble 152,5-92,5-177,5kg og 422,5kg sammenlagt. Gull sammenlagt, gull i markløft, bronse i knebøy og sølv i benkpress. Ny personlig rekord ble også sammenlagt med 2,5kg. Ble nr. 2 sammenlagt på poeng.

– Meget imponerende løfting. Vi gratulerer så mye, skriver styrkeløftklubben.

Foto: Theo Dretvik