Peter ville likt utstillingen

Åpningen av utstillingen Peter Opsvik – Moved by Movement i Smelthytta sto på programmen til årets Vinterfestspill i Bergstaden. I dag ble årets Vinterfestspill avsluttet, men utstillingen blir stående gjennom sommeren, slik hovedpersonen Peter Opsvik blir stående som en bauta i norsk industridesign gjennom historien. Peter Opsvik gikk bort i 2024, og hans enke Kari Vardal Opsvik var til stede da utstillingen ble åpnet. Hun tror hennes mann ville likt utstillingen.

Kari Vartdal Opsvik intervjuet av Tore Østby

Kari og Peter giftet seg i 1967. Hun var med på Peter Opsviks reise i 57 år til han gikk bort i 2024. Kari arbeidet for riksantikvaren da de to møttes. Peter Opsvik hadde møbeldesign nærmest i blodet. Hans far Nils Opsvik var møbelfabrikant. Peter er anerkjent både som kunstner og jazzmusiker.

Han tok kunstutdannelse ved Bergens Kunsthåndverksskole før han studerte ergonomi hos Ulrich Burandt ved Volkvangschule für Gestaltung i Essen. Hans kunstneriske evner og hans kunnskap om ergonomi ga ham et unikt utgangspunkt for design av stoler.

Peter Opsvik designet Tripp-trapp-stolen, som ble satt i produksjon av Stokkegruppen, som har produsert om lag 15 millioner slike stoler.Det er enormt mange som har et forhold til denne stolen, som revolusjonerte barns posisjon ved matbordet ved å løfte dem opp på de voksnes nivå.

Da Peter Opsvik og Torgeir Mjør Grimsrud møttes på 70-tallet, var det starten på et av de viktigste samarbeidene i norsk møbelhistorie. Peter Opsvik så kroppen som et instrument – laget for bevegelse – og formga møbler som lot den spille fritt. Som nyansatt direktør i Håg trodde Torgeir Mjør Grimsrud på Opsvik ideer og satte dem ut i livet.

Resultatet ble kontorstoler som Capisco, Credo og H05. Nå er slike stoler å finne på kontorer og arbeidsplasser over hele verden.  

Det er Rørosmuseet i samarbeid med Peter Opsvik AS, Vinterfestspill i Bergstaden og Kunst & Kaos som står bak utstillingen «Peter Opsvik – Moved by Movement». Styreleder for Vinterfestspill i Bergstaden, tidligere kulturminister Valgerd Svarstad Haugland er svært begeistret for Peter Opsvik – Moved by Movement.

Valgerd Svarstad Haugland intervjuet av Tore Østby

Fantastiske vinterfestspilldager

I fire dager har Bergstaden Røros badet i klassisk musikk. Det har vært 42 poster på programmet, og det aller meste har gått for fullsatte saler.

I 2026 fyller Vinterfestspill i Bergstaden sitt eget orkesterakademi, KonstKnekt, 10 år. Dette ble feiret festspillene igjennom, og også med en egen festkonsert lørdag kveld. Bjørn Nessjø, som var initiativtakeren til orkesterakademiet KonstKnekt, har varslet at dette er han siste vinterfestspill som direktør.

I løpet av de fire dagene var det mange høydepunkter. Under kan du se glimt fra åpningskonserten i Bergstadens Ziir. (Artikkelen fortsetter under TV-ruten)

Glimt fra åpningskonserten under årets Vinterfestspill i Bergstaden

Det var Walter Küssner som holdt åpningstalen under årets Vinterfestspill i Bergstaden. Han spiller bratsj i Berliner Philharmoniker, og det har han gjort siden 1989. I årets Vinterfestspill i Bergstaden har han vært en del av et kunstnerise råd som har satt sammen årets program. Han har vært en av mesterene i orkesterakademiet KonstKnekt helt fra starten for 10 år siden. I åpningstalen sa han blant annet at musikk, som knapt noe annet, kan og må bidra til forståelse mellom mennesker og folk. Derfor er musikkfestivaler uunnværlige.