Femundløpet AS samarbeider med SJ Norge

Femundløpet AS har inngått samarbeid med togselskapet SJ Norge. I en pressemelding varsler Femundløpet at de mobiliserer frivillige på en klimasmart måte takket være det nye samarbeidet.

Røros gjør seg på nytt klar for hundekjørere, frivillige og tilskuere når Femundløpet går av stabelen 11. februar. Nytt av året er et samarbeid med togselskapet SJ Norge, som gjør det enklere for frivillige og publikum å reise klimavennlig til løpet.

Grønn mobilitet til Femundløpet

Som del av samarbeidet reiser Stiftelsen Medvandrerne med tog til og fra Røros for å stille opp som frivillige. Over 50 personer velger dermed bort bil og velger kollektivtransport – et viktig skritt for å redusere klimaavtrykket.

Stor betydning for klimaet

– Femundløpet har som mål å låne naturen og levere den tilbake like ren og vakker som vi fant den. Vi er stolte av å samarbeide med SJ Norge og Stiftelsen Medvandrerne om å gjøre reisen til løpet mer klimavennlig. Få transportformer er mer miljøvennlige enn toget, sier Jon Anders Kokkvoll, daglig leder i Femundløpet.

Sterk lokal forankring

– Det å kunne støtte Femundløpet i sitt arbeide med å bli mer bærekraftig var en enkel avgjørelse for oss i SJ. Femundløpet har gjennom flere år bidratt til å sette regionen og Røros på kartet både nasjonalt og internasjonalt, og vi gleder oss til årets hundeløp i de vakreste omgivelsenesier Ronny Reithe, markedssjef i SJ Norge

Togselskapet SJ Norge kjører syv vakre strekninger i Norge: Dovrebanen, Rørosbanen, Nordlandsbanen, Saltenpendelen, Raumabanen, Trønderbanen og Meråkerbanen.

Telenor ruster opp

Telenor har søkt Røros kommune om tillatelse til å skifte ut dagens antenner, for å bedre mobildekningen på Røros. Telenor har i dag tre antenneanlegg – hver bestående av to antenner – montert på yttervegg av Røros hotell. De gamle antenneenhetene er i ferd med å bli utdatert i forhold l den teknologiske utviklingen. Med de nye antennene på plass, kommer Telenors 5G-nett i Rørossentrum på plass.

De nye antennene har større kapasitet enn de gamle, og ved utskifting blir det totale antallet antenner redusert fra dagens seks antenner, til tre antenner. I forbindelse med denne oppgraderingen vil Telenor endre plassering av det ene anlegget, fra den søndre delen av hotellets vestre fasade, l det nordre hjørnet av samme bygg.

Samtlige antenner vil, på lik linje med eksisterende antenner bli malt eller foliert i samme farge som bakenforliggende vegg.