Årets russefeiring er en ballansegang på stram line. I går var det eksamen som varte til klokken 14 for flere av dem. Så var det tur til Lerkendal, og i dag var det russetog like etter at folketoget hadde kommet i mål. På en plakat bar russen om unnskyldning for dårlig russetog på grunn av examen dagen før. Det ble likevel et fint russetog, og veldig mange hadde møtt opp for å se avgangselevene rulle og gå gjennom gatene.
Dag: 17. mai 2025
Savner Røros ekstra mye på nasjonaldagen
Nagga Hailemichael feirer nasjonaldagen sammen med andre nordmenn i Kenya. Han befinner seg nå i Kenya, etter en dramatisk flukt fra Etiopia. I TV-vinduet kan du se bilder fra toget med mennesker og kameler.
Nagga Hailemichael ble sendt ut av Norge 29. januar, etter å ha levd 23 år i Rørosområdet. Han var da godt integrert i Rørossamfunnet og drev et lit gårdsbruk i tillegg til egen næringsvirksomhet i Høsøien.
Nagga Hailemichael fikk et nytt brutalt møte med landet han rømte fra for mer enn 30 år siden. Etter noen dager i Etiopia, ble han hentet av to menn i sivile klær på hotellet der han var plassert. De tok ham med på en kjøretur, der det fremkom trusler. Så ble han revet ut av bilen på et øde sted og mishandlet.
Nagga Hailemichael flyktet da fra Etiopia for andre gang, og en dramatisk flukt endte i Kenya, der han nå befinner seg. Han har sendt denne hilsen til venner i Rørosområdet.
Strålende feiring av nasjonaldagen
Folk på Røros våknet til en litt kjølig dag, med tykt skydekke over staden, men da 17. maitoget startet sin mars var himmelen blå og solen skinte. Som vanlig var det massiv oppslutning og 17. mai-arrangementet på Roros. I TV-vinduet kan du se årets tog marsjerer gjennom Flanderborg. Gratulerer med dagen!