I dag møtes politiker og kommuneledelsen til Dialogkonferanse 1 2026. Røros kommune har i de senere år utviklet arbeidet med budsjett og handlings- og økonomiplanarbeidet til en helhetlig prosess med oppstart på våren. Dette er også nedfelt i det politiske årshjulet vedtatt av kommunestyret. Prosessen starter med gjennomføring av dialogkonferanse 1 hvor kommunestyret, administrasjonen, tillitsvalgte og rådsledere samles. Budsjettarbeidet har begrenset handlingsrom siden Røros kommune er på Robek-lista.
Konferansen skal gi innblikk i de store linjene i et framtidsperspektiv, som beskriver både utfordringer og muligheter og der ulike temaer og områder løftes fram. Konferansen inneholder normalt også gruppearbeid og dialog omkring mulige prioriteringer som i neste omgang behandles i kommunestyrets møte i slutten av juni. Disse prioriteringene skal gi føringer for kommunedirektøren i den videre prosessen med budsjett og handlings- og økonomiplan fram mot politisk behandling før jul.
Før budsjett og økonomiplan kommer opp i kommunestyret sakl det gjennomføres en dialogkonferanse 2 i oktober. Dialogkonferanse 2. Der skal det være oppsummering og presentasjoner, som leder opp til Kommunedirektørens forslag til budsjett og økonomiplan. Budsjettet for 2027 blir det første kommunebudsjettet, som ikke har med skoledrift i Glåmos.