Saken om helårs gågate er ute på høring, og det har kommer flere innspill så langt. Ett av høringsinnspillene kommer fra Geir Toseth og vedrører tilgjengeligheten for personer med funksjonshemming i gata.
Toseth forteller at han fikk problemer i 1993, og siden har han vært avhengig av å bruke krykker for å komme seg fram. Da jobbet han for Statens Vegvesen, en jobb han fortsatte i siden han hadde kontorjobb ved Vegkontoret. Nå er han pensjonist.
– Som handikappet så er en avhengig av å kjøre bil og få parkert. Vi som handikappede ønsker at det skal gå an å kjøre gjennom gata og få parkert, sier Toseth, som forteller at han har snakket med flere med funksjonshemming som er bekymret for hvordan parkerings- og kjøringsmulighetene vil bli i et scenario med helårs gågate.
Frykter for et mindre levende sentrum
Toseth skriver i høringsinnspillet at de som er avhengig av å parkere nære butikker og serviceinstitusjoner på grunn av funksjonshemming må kunne få kjøre nedover Kjerkgata som den fungerer i dag.
– I dag fungerer det utmerket, vi kan stoppe og innom NAV, butikker og serveringssteder. På sommeren og lørdager kan det fortsatt være stengt som det har vært i de siste åra, det er da det er masse folk og aktivitet i Kjerkgata. Høst, vinter og vår er det temmelig liten aktivitet unntatt julemarked og martna, skriver Torseth, og legger til:
– Blir gata stengt hele året vil mange flere unngå å handle i gata, de finner andre butikker som selger de varene som tilbys, andre serveringssteder velges.
Toseth forteller at om man ikke selv har en funksjonshemming er det vanskelig å se for seg hvordan det er å ferdes rundt omkring.
– I anledning en bursdag skulle jeg hente noen kaker på Trygstad, og da er det greit å stå utenfor og få varene inn i bilen med en gang, og får vi ikke kjørt der så blir det nok til at vi drar et annet sted og handler, sier Toseth.
Toseth skriver i høringsinnspillet at de som er avhengig av parkeringstillatelse for forflytningshemmede, må fortsatt få opprettholdt de to plassene ved Plattingen hele året.
– Redusert biltrafikk er viktig for å få en bærekraftig by skrives det så fint, men dør butikkene og serveringsstedene, hva står vi igjen med da? spør Toseth avslutningsvis i høringsinnspillet.
Fornøyd med dagens ordning
Toseth forteller at han er fornøyd med ordningen som den er i dag.
– Det er helt supert. Jeg og kona er mye ute, hun liker å handle og jeg liker godt å gå på serveringsstedene, og det fungerer utmerket som det er i dag. Under martnan har vi ikke behov for å ut, og da er det stengt uansett, og på sommeren er vi på hytta i Rugeldalen, sier Toseth og tilføyer at de benytter seg mye av gata resten av året.