Jubler for Elden og Lasskjørerne

Føratekandidat for Senterpartiet i Sør-Trøndelag, Maren Grøthe, og stortingsrepresentant Heidi Greni jubler for tilskudd til Elden og lasskjørerne på statsbudsjettet. I budsjettforliket som ble lagt fram i dag ligger bevilgninger Elden og Lasskjørerne til Rørosmartna på 500 000 kroner hver.

– Dette er en gledens dag! Både Elden og Lasskjørerne er viktige kulturbærere både på Røros og i hele regionen. Nå får de midler til å fortsette det viktige arbeidet de gjør. Senterpartiet er opptatt av at vi skal ta vare på historien vår og fordele kulturpengene over hele landet, ikke bare til Oslo. Dette er et godt eksempel på at vi kan få til det! Dette arbeidet skal vi fortsette; sier  Maren Grøthe, og Heidi Greni til Rørosnytt.

– Vi har mange fine dører

Det er blitt en tradisjon at biblioteksjef ved Røros bibliotek, Ellen Vibeke Solli Nygjelten har litterær vandring i verdensarven om sommeren. Sommerens vandringer er godt i gang. Årets første vandringen var forrige torsdag. Det blir to vandringer til, en den 18. juni og en 25. juni. Det kan bli vandringer igjen i høst, men det er ikke planlagt enda.

Litteraturen

Litterær vandring i verdensarven er en vandring der det er litteraturen som bestemmer stoppestedene. På vandringen er det 14 steder. I utgangspunktet handler det om hva ikke Røros-forfattere har skrevet om Røros. Ellen Vibeke forteller at det var tanken i utgangspunktet. Så viser det seg at det er mange som har skrevet om Femundsmarka. Men dette er ikke en Femundsmark-vandring. Ellen Vibeke har snudd litt på det og tatt med ting på Røros.

– Dører. Vi har mange fine dører. Vi har så mange fine dører at det er til og med laget en plakat om det. Så tenker jeg er det skrevet noe fint om dører? Og det er det, vet du. Så da kommer det et lite dikt pluss at vi snakker om dører og portaler på Røros for eksempel, sier Ellen Vibeke Solli Nygjelten.

Forfattere

Det er flere forfattere som skriver om Røros, kanskje fordi de har en eller annen form for relasjon. Det er et fint utgangspunkt. Ellen Vibeke forteller at det er til og med skrevet et gisseldrama som kulminerer Røros kirke av Øystein Wiik. Det er spøkelseshistorier og det er krim og barndomserindringer. Det er mye forskjellig.

– Jeg har ikke med alt. Det er sikkert mye mer som er skrevet om Røros også, men jeg har tatt ut et lite knippe som jeg prøver å lage en fin vandring på. Og folk liker det veldig godt, sier Solli Nygjelten.

Påmelding

Når Ellen Vibeke har litterær vandring i verdensarven er det en fordel å vite på forhånd hvor mange som skal delta på vandringen. Hun har begrenset antall plasser fordi det er litt vanskelig med veldig store grupper. Hun har hatt en stor gruppe en gang som var forhåndsbestilt. Da måtte hun ha med bærbar høyttaler. Ellen Vibeke ønsker at de som skal delta på vandringen forhåndspåmelder seg.

Store gjennomslag for SV

Det er enighet om statsbudsjettet mellom Arbeiderpartiet og støttepartiene. Vararepresentant til Stortinget, Hilde Danielsen (SV) er fornøyd med resultatet.

– I forhandlingene om revidert nasjonalbudsjett har SV fått store og viktige gjennomslag for barnefamiliene. Vi kutter barnehageprisene med 800 kroner per måned. Det betyr at ny makspris er 1200 kroner. På Røros og andre distriktskommuner blir ny makspris 700 kroner, det er mer enn en halvering av prisene der, sier Hilde Danielsen 

SV har fått gjennomslag for en kraftig forbedring av økonomien til barnefamiliene.

– De vil spare nærmere 9000 kroner i året med kuttet i barnehagepriser som SV har slåss for. Dette betyr en kraftig forbedring for mange av de som nå sliter med dårlig råd. SV har også fått gjennomslag for økt bemanning i barnehagene. Det har vært viktig siden mange barnehager sliter med bemanninga. I tillegg har vi vært med på å slåss for mer penger til kollektivtrafikken og vi håper nå at Trøndelag fylke bruker de ekstra pengene de vil få og avlyser alle de planlagte bussrutekuttene på Røros og andre steder.

Elden er inne på statsbudsjettet igjen med et tilskudd på 500.000,- kroner. Det samme beløpet får også Lasskjørerene til Rørosmartnan.

Økonomisk støtte til utespelet på slagghaugan Elden har i mange år vært en viktig kampsak for SV. I år er vi med på å igjen sikre 500.000 til dette.

Bakgrunn:

-Barnehageprisene reduseres med 800 kroner fra 1. august. Ny makspris i sentale strøk er 1200 kroner. I distriktskommuner 700 kroner.

I dett reviderte statsbudsjettet sikrer økt satsing på samferdsel i fylkene 500 millioner. Økt bemanning i barnehagene får 200 mill og det er økte overføringer til kommunene 1100 mill

– SV har også fått gjennom at det skal settes i gang en utredning av gratis barnehage for alle. Første del av rapporten skal leveres innen utgangen av oktober 2025. Endelig rapport skal komme i midten av mai 2026, sier Hilde Danielsen. 

Stortinget ber regjeringen om å nedsette en hurtigarbeidende partssammensatt arbeidsgruppe for å utrede hvordan innføre gratis barnehageplass for alle barn i Norge. Arbeidsgruppen skal ta utgangspunkt i at gratisprinsippet skal være styrende i barnehagesektoren på linje med resten av utdanningssektoren. Arbeidsgruppen skal som en del av oppdraget vurdere konsekvenser innføring av gratis barnehage kan ha for barnehagesektoren og samfunnet for øvrig, herunder tilgjengelighet og deltakelse, sosial utjevning, bemanningssituasjon, rekruttering til barnehagelærerutdanningene, opptak av barn og rett til plass, hvilke samfunnsmessige og økonomiske besparelser en universell ordning vil gi og eventuelt andre forhold arbeidsgruppen anser relevante.

Arbeidsgruppen kan også peke på behov for andre tiltak som bør iverksettes parallelt med innføring av gratis barnehage. Arbeidsgruppen bes også vurdere modell for innføring av gratis barnehage for alle. Arbeidsgruppen skal levere første delrapport innen utgangen av oktober 2025 og endelig rapport innen medio mai 2026. Det settes av 5 mill. kroner til arbeidet.

– Dette er kjempeviktige budsjett seiere, og helt riktig vei å gå opp mot  gratis barnehage, og ikke minst at vi nå ser at fylkeskommunene får penger for å ikke kutte i kollektivtilbudet. Samtidig at vi får til lokale saker på Røros. Helt strålende mener jeg. Så får vi håpe folket husker dette til høsten når man skal ta ett valg, jeg håper selvsagt at man ser at et  Rød-grønt samarbeide vil lønne seg, sierHilde M Gaebpie Danielsen.

Ren Røros har store planer

Ren Røros AS har fire fete år bak seg. Det skyldes aller mest høye strømpriser, men nå har konsernet også begynt å høste frukter av nyetableringer. I fjor ble Ren Røros Aksess solgt til NEAS. Et kapitalsterkt E-verk er rigget for vekst, med en egenkapital på 273 millioner kroner.

På planen står opprustning av Kuråsfossen kraftverk og store investeringen i kraftlinjer. Det er også planer om å utvide virksomheten med to nye vannkraftverk, to solkraftanlegg, utbygging av grunnvarme, et topphemmelig batteriprosjekt og utbygging av vindkraft.

Konsernsjef Kristian Holm ser for seg at mye av dette kommer de neste ti årene. (Saken fortsetter under TV-vinduet)

Tiden vil vise om de nye prosjektene vil vekke politisk strid eller ikke. Ordfører Isak V. Busch ser positivt på forslagene som foreligger, og han er svært fornøyd med at Ren Røros har satt seg i stand til å satse stort.

Isak V Busch intervjuet av Tore Østby
Investeringsplanen til Ren Røros.