15. til 18. mars blir det stor aktivitet i pressemuseet da venneforeningen har sin årlige vårdugnad med gjester fra nært og fjernt.
Den faste dugnadsgjengen bestående av både lokale og tilreisende ildsjeler vil sørge for maskinvedlikehold, omvisning for interesserte og forberedelser til museumsavisa som trykkes i oktober.
Samarbeid med studenter
For anledningen kommer studenter og lærere ved kunsthøgskolen som har tatt på seg ansvaret med å lage innholdet til årets museumsavis.
Ane Thon Knutsen, førsteamanuensis ved KHiO og mangeårig dugnadsmedlem i Fjeld-Ljom, stiller i spissen for denne gjengen: Lærerne Stefan Ellmer, Siri Dokken og studentene Sara Andersson, Maija Uleberg, Max Kolstad Henriksen og Margit Rønning Omholt. Ved KHiO benytter studentene elementer fra boktrykk i undervisningen, og knytter forbindelser mellom det tradisjonelle typografiske faget og moderne kunstuttrykk.
Samarbeid med Norsk Grafisk Museum
Norsk Grafisk Museum i Stavanger kommer på besøk med en delegasjon på tre personer: stedsansvarlig for museet der, Lene Amalie Aadahl, håndverker Petter Larikka (ansvarlig bl.a. for settemaskinen de har i Stavanger) og bibliotekar Ingrid Tjemsland.
Venneforeningen og Norsk Grafisk Museum vil se på muligheetene for samarbeid og kompetanseutvikling, ettersom de er de to museene i Norge som etter sigende har settemaskiner som er operative i dag.
Dansk redaktør på besøk
Den danske redaktøren og aviseieren Bjarne Hansen fra nettaviser Bornholm.nu har en aktiv interesse for pressemuseet og donerte 5.000 kroner til venneforeningen i fjor. For anledningen kommer han og besøker pressemuseet Fjeld-Ljoms venneforening.
Norsk Pressemuseum
Venneforeningen skal starte et nytt prosjekt med arbeidstittelen “Norsk Pressemuseum”. Prosjektet har som langsiktig formål å gi venneforeningens arbeide et videre perspektiv og sikre pressemuseet finansiering til drift av virksomheten.
Prosjektgruppa vil ha et konstituerende møte torsdag 16. mars.
Prisvinnende redaktør
Den prisvinnende redaktøren Lillian Holden fra avisa Hallingdølen innleder Pressemuseet Fjeld-Ljoms Venners årsmøte fredag 17. mars med et foredrag med navnet: Støtt på egne bein. Tittelen henspiller på selvstendighet, noe som passer siden Lillians Avis Hallingdølen er en av få aviser som ennå ikke er eid av noe mediekonsern.
Lillian er opprinnelig fra Ålen og har jobbet som journalist i Arbeidets Rett før hun gikk videre til VG.Holden ble tildelt prisen for årets talent under Medienettverkets høstmøte på Pressens Hus i november.
[metaslider id=»177189″]