Nagga Hailemichael fotografert i sitt hjem på Høsøien i Røros. Foto: Tore Østby

Utsettelse av utsendelse avvist – må betale saksomkostninger

Oslo tingrett har avvist kravet om å utsette utsendelse av Nagga Hailemichael i påvente av en ny behandling av hans asylsak. Nagga Hailemichael er også dømt til å betale 51 800 kroner til staten v/Utlendingsnemnda innen i saksomkostninger innen to uker. Etter det Rørosnytt kjenner til, vil Nagga Hailemichael bli sendt til Etiopia med charterfly i morgen. Nagga Hailemichael sier han frykter å bli arrestert eller tatt av dage, når han kommer til Etiopia.

Nega Haylemychael er født i Etiopia i 1980. Han har opplyst at han ble tvunget til å forlate Etiopia da han var 12-13 år som følge av krig og forfølgelse knyttet til hans families politiske aktiviteter. 

Oslo Tingrett konkluderer med at saken er tilstrekkelig utredet. Det legges til grunn at det ikke hefter feil ved vedtakene eller beslutningene, verken når det gjelder bevis- eller risikovurderingen. Saken er basert i det første intervjuet som ble gjort mad Nagga Hailemichael da han kom til Norge. Dette intervjuet ble gjort med hjelp av tolk, og intervjuet bærer preg av feil og mangler. Det ble blant annet registrert feil navn og fødselsdato. Også i dommen i dag omtales han som Nagga Haylemychaen, selv om det er en nokså åpenbar skrivefeil. Tingretten konkluderer med at det som skjedde ved saksbehandlingen i 2004 er ikke avgjørende for utfallet av saken.

Retten konkluderer med at vilkårene i utlendingsloven § 73 første ledd jf. § 28 første ledd bokstav a eller b er ikke oppfylt. Det er ikke en velbegrunnet frykt for at Haylemychaen vil bli utsatt for forfølgelse ved retur til Etiopia. Han står heller ikke i reell fare for å bli utsatt for dødsstraff, tortur eller annen umenneskelig eller nedverdigende behandling eller straff når han vender tilbake til hjemlandet. Nå ser det ut som vi snart vil få svar på om det stemmer.

Nagga Hailemichael har sittet internert på Trandum i to perioder. Han ble pågrepet av politiet 18. februar 2020, og satt internert ved Trandum utlendingsinternat frem til 23. juli 2020. Deretter ble han sluppet fri, og kom da tilbake til Høsøien, der han eier og driver et småbruk. I oktober ble han igjen pågrepet, og han har sittet internert på Trandum siden da.

Haylemychael har dokumentert en velbegrunnet frykt for forfølgelse basert på tidligere politisk aktivitet (tilknytning til EPRP). Han er ikke hvilken som helst etiopier, særlig fordi han er kjent i media og har vært i etiopiske myndigheters søkelys. Frykten er styrket av ferske trusler fra etiopiske myndigheter som skal ha funnet sted under delegasjonsbesøket i november 2024. Truslene må ha noe å gjøre med Haylemychaens opposisjonelle bakgrunn å gjøre (tilknytningen til EPRP). Dokumentet som angir at Haylemychaen var etterlyst skulle ha blitt verifisert.

Statens Utlendingsnemda hevdet i retten at det er ikke holdepunkter for at etiopiske myndigheter skal ha fremsatt trusler mot Haylemychaen i møtet på Trandum i november 2024. Rapporten fra møtet mellom saksøker og etiopiske myndigheter viser at møtet fant sted under oppsyn av PU og andre, og det er ikke notert noe om trusler. Det er ikke konkretisert hva truslene skal ha bestått i, og det er også vanskelig å se hva som skulle ha vært grunnlaget for slike trusler. Dersom slike trusler ble fremsatt, så hadde de blitt fanget opp av andre tilstedeværende og det er også sannsynlig at Haylemychaen hadde reagert på at slike trusler ble fremsatt. Det er ingen grunn til at etiopiske myndigheter vil interessere seg for Haylemychaen dersom han returnerer til Etiopia.

Utlendingsnemda skriver også at sikkerhetssituasjonen i Addis Abeba, der Haylemychaen er hjemmehørende, er stabil og det er ikke noe i veien for at han returnerer dit. Det er generelt trygt i Addis Abeba. Nagga Hailemichael bodde i Bakir Dar da han rømte, og han har aldri vært i Addis Abeba.

Retten har kommet til at Haylemychaen ikke har sannsynliggjort et hovedkrav og retten tar ikke begjæringen til følge.

Dommen:

  1. Begjæringen tas ikke til følge.
  2. I sakskostnader betaler Nega Haylemychaen 51 800 – femtientusenåttehundre –kroner til staten v/Utlendingsnemnda innen 2 – to – uker etter at denne kjennelsen er forkynt.