Saksordfører Hilde Gaebpie og saksbehandler Ane Thorsvoll møtte i dag pressen, for å presentere Røros kommunes planer for å møte den store eldrebølgen, som kommer. Allerede i 2040 vil det være færre mennesker i yrkesaktiv alder, samtidig som vi blir svært mange eldre som trenger helse- og omsorgstjenester – i hele Norge.
Utvalg for Helse og Omsorg har utredet både situasjonen og sett på løsninger. Den kanskje viktigste bærebjelken i eldreomsorgen fremover er innbyggernes evne til å ta vare på egen helse og at de vil hjelpe til der det trengs.
Utvalget har utarbeidet en kunnskapsgrunnlag for kommunestyret, som har fått tittelen Robuste innbyggere i Røros kommune og fremtidige helse og omsorgstjenester
Saksbehandler Ane Thorsvoll har fulgt arbeidet i komiteen nøye, og mener de har gjort et godt og grundig arbeid.
Her kan du lese Robuste innbyggere i Røros kommune og fremtidige helse og omsorgstjenester.
I mars og april er Hilde Gaebpie og Ane Thorsvoll ute på turne. Da blir det muligheter til å kombinere innkjøp og informasjon om fremtidens eldreomsorg.
- 6. mars, kl. 15-17, Domus Røros
- 20.mars, kl. 10-12, Coop Brekken
- 20. mars, kl. 12-14, Coop Glåmos
- 25. april, kl. 11-13, Domus Røros
Disse dagene kan du treffe flere av de som er involvert i dette arbeidet – folkevalgte fra utvalg helse og omsorg og ansatte i Røros kommune.

Andelen seniorer er økende fram mot 2050 – samtidig synker andelen yrkesaktive. Kilde: SSB og NAV

Tall fra befolkningsfremskrivningen 2024 viser hvor stor differansen blir mellom yrkesaktive og seniorer. Tallen er for hele Norge. Kilde: SSB. Illustrasjon: NAV





