Leder for Skigruppa i Røros IL, Eivind Langseth gleder seg til Byttedag. Foto: Tore Østby

Byttedagen er blitt en tradisjon

Førstkommende søndag, 9. november arrangerer Skigruppa i Røros IL sin tradisjonelle Byttedag i samarbeid med Rørosbanken i Gymsalen i Verket Røros. Samtidig er det NEAS sin Sprudledag i turnhallen i Verket.

Byttedagen er et årlig arrangement i regi av Skigruppa i Røros IL. Alle kan levere brukt sportsutstyr og vintertøy, som selges eller gis bort. Man bestemmer selv hva tingene skal koste, og man får betalt via Vipps.

Byttedagen startet i det små med kun skiutstyr gjennom Skigruppa, men er etter hvert blitt en byttedag for hele idrettslaget. De siste årene har de hatt med alt av skiutstyr, i tillegg har det også blant annet vært med håndballsko, fotballsko, vintersko, uteklær akebrett og sparker.

– Vi tar imot det som kommer som er aktivitetsrellatert, sier leder i Skigruppa i Røros IL, Eivind Langseth.

Det er ønske om at det kommer inn mye utstyr og ting, for arrangøren har kjøpere. Langseth forteller at det er veldig stor etterspørsel etter å komme og kjøpe. Det er bestandig kø og mye folk som vil handle. For at dette skal bli veldig bra trengs det mye utstyr inn. Han oppfordrer alle til å lete gjennom loftet, kjelleren, boden og garasjen og se om det står ski, se om det er klær der som kan brukes av andre, skisko som kanskje noen har vokst ut av og som bare blir stående ubrukt.

Tingene skal leveres inn på søndag fra klokken 13 – 15. Deretter blir det salg fra klokken 15 – 16. Det blir spennende å se hvordan det blir når salget åpner.

– Vi må gi litt instruksjoner før salget åpner om at dette er ikke krig det er salg av bruktutstyr. Folk løper rundt i starten for å se om det er noen godbiter. Men får vi inn nok utstyr blir det noe på alle som trenger litt, sier Langseth. Han legger til at de gleder seg veldig til byttedagen og oppfordrer folk til å se gjennom bodene.

Vintersesong

Skigruppa i Røros IL er godt i rute for en ny vinter. De har trent i hele høst og vært på samlinger. Det er bare snøen som mangler.

– Vi er litt bekymret for den. Jeg er inne på Yr ganske ofte, vi er ikke helt venner for tiden, men satser på at det kommer seg, sier Eivind Langseth.