I årevis har Karianna Sommerro og Åsmund Lockert Rohde i SommerRohde trukket fulle bakgårder med sitt teater og Nissen som mistet trua på seg selv. Stykket har utviklet seg fra forestilling til forestilling, og fra år til år. Årets utgave er den åttende i rekken. Årets forestilling er både rørende og morsomt, og Publikum gir skuespillerne entusiastisk respons. (Artikkelen fortsetter under TV-vinduet)
Hvert år har unge talenter en av hovedrollene, og i dagens premiereforstilling var Eira Sverja Rustad fra Tynset som skinte. Hun veksler om å ha rollen sin liten nissevenn med Aslak Tøndel Malum.
Nissen som mistet trua på seg sjøl er en historie med et alvor i bunnen med en fjøsnisse som har mistet trua på seg sjøl fordi ingen andre tror på han. Han er ensom der han sitter i fjøset sitt. Han har en venn, som er halmbukker Lysglimt. Men han har et håp om at både menneskene på gården og nissene skal komme tilbake slik at han skal få trua på seg sjøl, men det håpet blir mindre og mindre. Plutselig dukker nissejenta opp og da skjer det ting.
Alle som benker seg i Rasmusgården får med seg en skikkelig god julefølelse inn i adventstid. Bakgårdsteateret med SommerRohde er etablert som en institusjon i julemarkedet på Røros
I tillegg til de fire skuespillerne på scenen er det med fire musikere. Årets musikere er Einar Fuglerud, Lars Anda Berg, Lasse Ehn og Ingrid Gausemel Remøy. De har vært med tre og fire ganger tidligere.
På mandag etter julemarkedet skal det være to skoleforestillinger i Rasmusgården for Røros, Glåmos og Brekken skoler gjennom Den Kulturelle Skolesekken.







