På kommunestyremøtet 2. desember kom Per Arne Gjelsvik med en interpellasjon hvor han ønsket å droppe det arrangerte fyrverkeriet på nyttårskvelden 2022. Det ble vedtatt at det arrangerte fellesfyrverkeriet gjennomføres, men kommunen vil oppfordre innbyggerne til å droppe privat fyrverkeri.
Gjelsvik foreslo at Røros kommune ikke bidrar til fyrverkeri ved Røros hotell på nyttårsaften og oppfordret til at arrangementet endres eller avlyses. Videre ønsket han at kommunen oppfordrer innbyggerne til å droppe tradisjonelt fyrverkeri.
Gjelsviks forslag til vedtak var:
1 Røros kommune bidrar ikke til et evt. fyrverkeri ved Røros hotell nyttårskvelden 2022 og oppfordrer til at arrangementet endres eller avlyses.
2 Kommunestyret oppfordrer kommunens innbyggere til å droppe tradisjonelt fyrverkeri nyttårskvelden.
3 De som likevel ønsker å markere årsskiftet med fyrverkeri oppfordres til å gjøre dette innenfor tidsrommet 2300-0100.
4 Røros kommune oppfordrer andre kommuner til å gjøre liknende vedtak.
– Det er vår vurdering at denne diskusjonen igjen er aktuell på grunn av krigen i Ukraina, forverret klimasituasjonen samt fortsatt pressede kommunale budsjetter. Det er grunn til å minne om at både hotellet og kommunen er sertifiserte miljøfyrtårn og begge er opptatt av å ha et klimavennlig omdømme, sa Gjelsvik.
Stein Petter Haugen fra Senterpartiet støttet interpellasjonen og la i hovedsak dyrevelferd til grunn.
Ordfører Isak V. Busch sa at personlig var han prinsipielt enig i punkt 1, men sa at han frykter at dersom det arrangerte fyrverkeriet blir avlyst på så kort varsel, kan man miste kontrollen. Busch sa at han ikke tror noen ønsker seg tilbake til det ukontrollerte fyrverkeriet vi hadde før i tiden. Punkt en ble nedstemt med 10 mot 16 stemmer.
Ordføreren sier at saken vil løftes igjen i kommunestyret på nyåret slik at saken kan avgjøres i god tid før neste nyttårsfeiring. Dermed vil årets arrangerte fyrverkeri gjennomføres som planlagt.
Punkt 2, 3 og 4 ble vedtatt enstemmig.






